Rozvrh na najbližší týždeň od 10. - 15.júna 2024. Žiak sa pripojí pomocou edupage online hodiny kliknutím na danú hodinu v rozvrhu.Je potrebné, aby bol žiak prihlásený do edupagu svojho konta buď cez mobil, alebo tablet, alebo počítač. Ak by sa niekto nevedel pripojiť, je potrebné to oznámiť svojmu triednemu učiteľovi. Ďakujeme.
Rozvrh na DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
Oznámenie z hygieny
Na základe Vami uvádzaných skutočností o potvrdení hromadného výskytu pedikulózy u žiakov a zamestnancov Základnej školy, Školská č. 299/11, Skýcov, ktorú ste dňa 07.06.2024 oznámili telefonicky aj písomne RÚVZ so sídlom v Nitre potvrdzujeme, že RÚVZ so sídlom v Nitre odporučil prerušenie prezenčného výchovno-vzdelávacieho procesu v Základnej škole, Školská č. 299/11, Skýcov a prechod na dištančné vzdelávanie. Na základe potvrdeného hromadného výskytu ochorení na zavšivavenie u žiakov a zamestnancov školy je potrebné zabezpečiť represívne proti-epidemické opatrenia v postihnutom kolektíve žiakov. V prílohe Vám zasielame dokument, podľa ktorého budete postupovať. V bode 2 sú presne uvedené konkrétne opatrenia, ktoré je nutné zabezpečiť v rodinách, ako aj v kolektívnom zariadení. Opatrenia je nutné zabezpečovať súčasne.
S pozdravom
PhDr. Alena Gregušová, PhD., MPH (hlavný radca oddelenia hygieny detí a mládeže, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre)
Opatrenia v rodine:
- u všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné
umyť vlasy šampónom proti všiam,- pri dezinsekcii osobnej a posteľnej bielizne, pokrývkach hlavy, hrebeňoch a ďalších
predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku, je nutné postupovať
nasledovne:
- u dieťaťa a všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti
všiam a hnidám dostupným na trhu presne podľa návodu výrobcu,
- k zaisteniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa
len prežili) je potrebné použitie šampónu po 7 - 14 dňoch opakovať, resp. závisí od
použitého dezinsekčného prípravku, v jeho návode je vždy uvedené, či je potrebné
aplikáciu a s akým časovým odstupom opakovať,
- po vykonaní dezinsekcie šampónom môže ísť dieťa do kolektívu na základe
potvrdenia lekára/vyhlásenia zákonného zástupcu o tom, že týmto ochorením netrpí,
- osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách,
dôkladne vysušiť a vyžehliť,
- čiapky, šatky, šály a iný odev (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava
dieťaťa do styku), ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri
doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp.
postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.Opatrenia v kolektíve:
- triedny učiteľ (prípadne iný pedagóg) pravidelne ráno vykonáva prehliadku
pohľadom a dôkladnejším prezeraním vlasatej časti hlavy u všetkých detí školského
kolektívu,
- ak sa do 21 dní od prvého výskytu vši v kolektíve neobjavia, možno ohnisko
považovať za skončené,
- ak sa v priebehu 21 dní objavia vši aj u ďalších detí v kolektíve, vykonajú sa
represívne opatrenia ako pri hromadnom výskyte. Opatreniam podlieha i dieťa, u
ktorého už prebehlo odvšivenie, nakoľko v zamorenom kolektíve mohlo dôjsť k jeho
opakovanému infikovaniu,
- matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne
vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3-4 dni nepoužívať,
- koberce v materských škôlkach riadne povysávať, postriekať Biolitom na lezúci
hmyz, dobre vyvetrať (najlepšie v piatok poobede) a do pondelka nasledujúceho
týždňa nepoužívať,
- zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí
používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich
vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných
pokrývok hlavy.
Deň detí trochu inak
Pozývame všetkých zapojiť sa do charitatívnej zbierky na Deň detí dobrovoľným príspevkom pre hladujúce deti cez organizáciu Mary´s meals (Máriine pokrmy) v našej škole. Namiesto 1 kopčeku zmrzliny (ktorá stojí cca 1,20 €) môžeš zaplatiť dieťaťu v chudobných krajinách obed na 11 dní. Idete do toho? Viac info na plagáte.
Príhovor pani riaditeľky Magdalény Slezákovej k 60. výročiu založenia našej školy
Vážené dámy, vážení páni, milí hostia!
Uplynulo 60 rokov, keď prví žiaci zasadli do lavíc tejto školy. Odvtedy škola prešla mnohými premenami, jej bránou prešlo desiatky žiakov, mnoho pedagógov a zamestnancov. Roky prešli ako mávnutím čarovného prútika. Sme veľmi radi, že aj po 60 rokoch za múrmi tejto budovy neustále pulzuje život. Dôkazom toho je aj dnešný deň, ktorý je stretnutím so školou, s jej minulosťou a prítomnosťou. Je nám cťou a potešením , že ste prijali naše pozvanie spolu s nami prežiť výnimočné chvíle spojené s jubileom školy. A preto mi dovoľte, aby som vás srdečne privítala na Slávnostnej akadémii pri príležitosti 60. výročia ZŠ v Skýcove.
Osobitne vítam medzi nami nasledovných hostí:
Ján Hrinko – štátny tajomník, Ministerstva školstva výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Bohumil Bielik – starosta Obce Machulince
Tomáš Kolembus - starosta Obce Skýcov
Ladislav Kováč, vdp farár, správca farnosti Skýcov
Ako aj ostatných protokolárnych hostí .
História našej školy začala 1. septembra 1963, kedy sa začalo s výučbou. Iniciátormi myšlienky postaviť túto školu boli miestni funkcionári Štefan Mihalík, Jozef Jenis, Jozef Černák, Ján Fábry a riaditeľ národnej školy 1. - 5.ročníka Júliu Kuruc. S výstavbou školy sa začalo 2. augusta 1962 na pozemkoch vykúpených od súkromných majiteľov. Súčasne so školou bola postavená aj dvojbytovka pre učiteľov. Výstavba školy si vyžiadala náklady 165 000Kčs, časť nákladov ušetrili občania, ktorí dobrovoľnými brigádami odpracovali stovky hodín bezplatne. Slávnostné otvorenie plnoorganizovanej ZDŠ sa uskutočnilo 30. septembra 1963 pri príležitosti osláv 19. výročia SNP. Otvorenia sa zúčastnil aj bývalý partizánsky veliteľ A.P. Svjatogorov – Zorič, ktorý po vojne často navštevoval obec a stal sa čestným občanom Skýcova.
Prvým riaditeľom ZDŠ sa stal František Jakab, zástupcom riaditeľa Július Kuruc.
Od otvorenia plnoorganizovanej školy v roku 1963 v nej pôsobilo okolo 90 učiteľov.
Od 2002 sme školou s právnou subjektivitou. V právnych vzťahoch vystupuje škola vo vlastnom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.
Súčasná doba, v ktorej žijeme, nás motivuje k zvýšenej snahe naplniť ciele, ktoré pomôžu uspokojiť požiadavky žiakov a ich rodičov. Chcieť niečo dokázať, vytvoriť a rozvíjať svoju osobnosť sú najčastejšie motívy ľudského snaženia. Našim cieľom v budúcnosti bude vytvárať na škole takú pohodu, aby do školy chodil rád učiteľ, lebo potom budú radi chodiť aj deti.
Za uplynulé roky sme vytvorili spoločné dielo nemalej hodnoty. Kráčali sme v šľapajách našich predchodcov, budovali sme školu prosperujúcu, kráčajúcu s novou dobou a požiadavkami spoločnosti.
V období posledných 5 rokov škola prešla obrovskými zmenami. Za podpory zriaďovateľa - Obce Skýcov sa nám podarilo vymeniť elektroinštaláciu, zrekonštruovať kotolňu, zatepliť, vymeniť strechu a zmodernizovať triedy. Toto sú úspechy, ktoré pripravili priestory na to, aby mohol prebiehať ten skutočný školský život. Škola sa môže pochváliť aj inými úspechmi.
V roku 2021 náš učiteľ Jozef Zvolenský získal celoslovenské ocenenie Učiteľ Slovenska - cena verejnosti. Kvalita jeho práce dostala aj takéto ocenenie. Zviditeľnil nielen matematiku a metódy učenia, ale aj našu školu a obec Skýcov.
V roku 2023 sme sa stali pilotnou školou pre novú kurikulárnu reformu.
Sme jedinou školou, ktorá pracuje s projektom Funkčné dýchanie a otužovanie a postupne zapájame do projektu aj iné školy v rámci Slovenska. Do dnešného dňa sme zapojili 500 žiakov.
Naši učitelia vytvorili celoslovenský projekt s názvom Knižná šifra, do ktorého sa zapojilo 600 žiakov zo slovenských škôl.
Máme úspešných riešiteľov Pytagoriády
Dokonca v šachu sa môžeme pochváliť vynikajúcimi výsledkami v rámci Majstrovstiev Slovenska.
Naši žiaci sa zúčastnili súťaže Bibliq, ktorá je inovatívnou alternatívou k tradičným biblickým súťažiam a v celoslovenskom finále sa umiestnili na 5.mieste spomedzi 50 štartujúcich tímov. Nedá sa vymenovať všetko, ale za každým aj najmenším úspechom je učiteľ a jeho každodenná práca so žiakmi, kde s láskou odovzdali časť seba, svojho srdca a vzácne pedagogické majstrovstvo.
Ďakujem všetkým, čo školu budovali, tvorili. Všetkým, čo žili pre ňu. Bývalým žiakom školy ďakujem, že šíria dobré meno školy. Súčasných školákov nech bohatá história a úspechy školy zaväzujú k tvorivej práci.
Našej škole – jubilantke želám, aby ju mali všetci radi. Aby ju všetci žiaci a pedagógovia s radosťou a nadšením navštevovali, neprežívali, ale žili v nej dynamický, plodný, zmysluplný život, rozvíjali ju v prospech všetkých budúcich generácií. Nech zostane školou, v ktorej nájdu porozumenie a príjemnú atmosféru. Nech v duchu svojich tradícií a kultúry kráča k ďalším úspechom. Nech jej bránu opúšťajú rozumní, cieľavedomí a dobrí ľudia. Pevné zdravie, veľa šťastia, vzájomnej úcty želám všetkým zamestnancom, žiakom bývalým i terajším, nášmu zriaďovateľovi, rodičovskej verejnosti a priateľom školy.
Život človeka meriame desaťročiami a jeho hodnotu činmi a skutkami. Jubileum školy je významnou príležitosťou zahľadieť sa do rokov minulých. Je vzácnym okamihom spomínať, hodnotiť, stretnúť sa s tými, ktorí, boli s ňou spätí ako pedagógovia, zamestnanci. Spomienky mnohých z nás neraz zablúdia do minulosti a pripomenú nám pedagógov, ktorí v škole stáli roky za katedrou. Dovoľte mi, aby sme v týchto slávnostných okamihoch ocenili ich pedagogický prístup k žiakom, svedomitosť, hlboký zmysel pre čestnosť a ľudskosť, neopísateľný podiel na vytáraní trvalých hodnôt v pedagogickej činnosti, ale i na rozvoji.
Plaketu starostu Obce Skýcov pri príležitosti 60. výročia ZŠ v Skýcove obdržia:
Július Kuruc in memoriam – riaditeľ školy v rokoch 1973-1991
Drahomíra Blažková, riaditeľka školy v rokoch 1991-2004
Jozef Zvolenský , riaditeľ školy v rokoch 2004-2014
Mariana Krigovská, riaditeľka školy v rokoch 20014-2019
Magdaléna Slezáková, riaditeľka školy od roku 2019
Cenu odovzdá starosta obce Skýcov Tomáš Kolembus a Štátny tajomník MŠ výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky Ján Hrinko.
Dovoľte mi pozvať, na pódiu aj pedagógov školy, ktorým bude udelený Ďakovný list riaditeľky ZŠ v Skýcove pri príležitosti 60. výročia ZŠ v Skýcove.
Oľga Kurucová
Milan Širuček
Štefánia Širučková
Helena Juríková
Vladimír Ondrejka
Jozef Benč
Eva Zvolenská
Gabriela Deáková
Karol Pinter
Anna Antalová
Silvia Novická
Helena Kukučková
Agnesa Šútorová
Slávnostná akadémia k 60.výročiu školy
Prednáška o obehovej sústave
Druhý aprílový týždeň navštívila našu školu MUDr. Pirošová, ktorá žiakom priblížila a sprostredkovala informácie o Obehovej sústave človeka. Zo sebou si priniesla aj 3D model srdca. Odborná prednáška bola zameraná na anatómiu a samotné fungovanie sústavy. Žiaci si doplnili vedomosti a informácie o srdci, cievach, ale aj o význame a dôležitosti správnej životosprávy, ktorá má veľký význam pre ľudský organizmus. Pani doktorke ďakujeme, že si vďaka svojmu náročnému povolaniu našla čas a prišla medzi nás.
Marec, mesiac knihy
Na to, že marec je mesiacom knihy, sme nezabudli ani v rámci cudzích jazykov. Tento mesiac sme si spestrili výstavou cudzojazyčnej literatúry, ktorá prebiehala od 21.3. 2024 až do dnešného dňa. Žiaci prvého aj druhého stupňa si mali možnosť pozrieť knižky v anglickom jazyku, či už ich zaujali slovníky, učebnice, rozprávky, klasické diela alebo modrená literatúra.
2
Zápis budúcich prváčikov
Dňa 16. apríla sa konal na našej škole zápis budúcich prváčikov. Úvodným slovom ich privítali naše deviatačky Sofia a Alije a pokračovali sme piesňou. Pre detičky boli pripravené hádankové básničky, tvorivé aktivity, kde si vyskúšali svoju zručnosť a už nadobudnuté skúsenosti. Detičky boli super pripravené, všetko zvládli na jednotku. Každý predškolák si odniesol diplom, medailu, pastelky a drobné darčeky. Už sa veľmi na vás tešíme.
58
Osobnostný rozvoj učiteľov
Všetci vieme, že byť učiteľom býva ako zamestnanie stresujúce. Vysoká úroveň stresu spôsobuje trápenie a ovplyvňuje výkon v práci. Zamestnávatelia sa snažia starať sa o svojich zamestnancov a platí to aj pre nás. Robíme všetko, čo sa rozumne robiť dá, aby sme podporovali zdravie a bezpečnosť svojich zamestnancov, aby hovorili o svojich zážitkoch a navrhovali kroky, ktoré uspokoja ich potreby. Touto cestou chcem poďakovať Laure Filipčíkovej, psychologičke, ktorá sa s nami rozprávala o rôznych témach,podporovala otvorený rozhovor o wellbeingu a stala sa na chvíľu našou ,,bútľavou vŕbou“.
Zber elektroodpadu
Od apríla do konca školského roka prebieha na našej škole zber drobných elektrospotrebičov a použitých batérií.
To, že elektroodpad nepatrí do bežného komunálneho odpadu, určite viete. Tento druh odpadu výrazne poškodzuje životné prostredie (a následne aj naše zdravie). Možno ste však nevedeli, že kovy používané v elektronike sa väčšinou ťažia v neľudských podmienkach v najmenej rozvinutých krajinách sveta. Aj preto je potrebné vzniknutý odpad recyklovať, získané kovy opätovne využívať vo výrobe a tak znižovať dopyt po ďalšej ťažbe. Vaše nepotrebné elektrospotrebiče a batérie môžete odovzdať v našej škole každú stredu v čase od 15:00 do 17:00 hod alebo poslať do školy po žiakoch. Nižšie je uvedený podrobný zoznam zbieraného elektroodpadu.Aj takýmto spôsobom môžeme ukázať, že nám záleží na našom životnom prostredí a na životoch ľudí, ktorí stoja na začiatku výrobného reťazca týchto spotrebičov. Veď aj im vďačíme za možnosť využívať tieto technologické vymoženosti.
Malé elektrozariadenia (musia prejsť otvorom na zbernej nádobe s rozmermi 20x25cm): Svietidlá (aj s fotovoltaikou), malé ventilátory, žehličky, hriankovače, varné konvice, elektrické krájače, hodiny a hodinky, váhy, spotrebiče na starostlivosť o vlasy a telo, kalkulačky, rádiá, videokamery, prehrávače, slúchadlá, malé hudobné nástroje, hračky s elektronikou, elektronické časti zvukových kníh, elektronické perá, drobné elektrozariadenia pre šport, dymové hlásiče, termostaty, malé elektrické a elektronické pracovné nástroje, zdravotnícke pomôcky a pod.
Väčšie elektrozariadenia odovzdajte v elektropredajniach, v zberných dvoroch alebo v na to určenom obecnom zbere.
Tanzánia – divoké srdce Afriky
Dňa 26.3.2024 sme sa so žiakmi 2. stupňa zúčastnili vzdelávacieho projektu s názvom Svet okolo
nás. Tvorcovia projektu nás zobrali na poznávaciu cestu do divokej africkej Tanzánie. Táto kolíska ľudstva (našli sa tu najstaršie dôkazy osídlenia človekom rodu Homo), poznačená temnou otrokárskou minulosťou, ukrýva veľké množstvo krás a pozoruhodností. Prostredníctvom filmu sme navštívili nevýrazné hlavné mesto Dodoma s typickými africkými trhmi, rozvinutú prímorskú metropolu Dar-es-Salám s rýchlo rastúcim čínskym vplyvom, obľúbenú dovolenkovú destináciu na ostrove Zanzibar aj vzrušujúce safari s obrovskými stádami pakoní, zebier a antilop, a typickou africkou „veľkou päťkou“, ktorú tvorí lev, leopard, slon, byvol a nosorožec.
Cestovatelia mali najväčší zážitok z pozorovania šimpanzov, my diváci asi zo sledovania záberov miestneho zvyku pitia čerstvej kravskej krvi s mliekom. Spomedzi domorodých kmeňov nás zaujala návšteva u pestrofarebne oblečených a korálikmi vyzdobených Masajov a tiež unikátne zábery zo života a lovu jedného z posledných kmeňov lovcov a zberačov žijúcich pôvodným spôsobom života, ktorým ku šťastiu úplne stačí to, čo nájdu v okolitej prírode. A čo sme si mohli z premietania odniesť? Určite množstvo nových poznatkov, krásnych
autentických záberov, ale aj uvedomenie, že pri cestovaní kdekoľvek po svete treba pristupovať k danej krajine a jej obyvateľom s úprimným a živým záujmom, s rešpektom a zodpovedne, aby tento náš pobyt prispieval k rozvoju daného miesta a nie k zneužívaniu jeho obyvateľov.
Veľnonočné prianie
Kolektív základnej školy Vám praje príjemné prežite veľkonočných sviatkov. Od 28.03.2024 do 02.04.2024 majú žiaci voľno. Do školských lavíc sa vrátia 03.04.2024, veríme, že oddýchnutí a v zdraví. Krásne, požehnané sviatky, ZŠ Skýcov.
Veľkonočná výzdoba
Žiaci školy a deti z ŠKD vyzdobili školu svojimi výtvormi. Všetkým prajeme pekné veľkonočné sviatky.
Základná stavebná jednotka všetkých živých organizmov
Téma bunka, jej stavba a funkcie jednotlivých organel je veľkým strašiakom pre deti. No našich šiestakov veľmi zaujala a popasovali sa s ňou na výbornú. Modely, ktoré vytvorili doma sú naozaj krásne. Každý jeden žiak si vyslúžil pochvalu.
1
Tandemové vyučovanie
Vo štvrtok 21.03.2024 si pani riaditeľka a pani učiteľka biológie naplánovali tandemové vyučovanie. Ide o párovú výuku, pri ktorej sa na vyučovacej hodine podieľajú dvaja učitelia. Témou hodiny bola Správna činnosť dýchacej sústavy. Žiaci sa oboznámili s funkčným dýchaním a svojou aktivitou sa sami zapájali do vyučovacieho procesu prostredníctvom dychových cvičení. Hodina mala veľký úspech.
7
Dôležitý oznam
V stredu, t.j. 27.marca 2024 bude skrátené vyučovanie len do 11:25 pre celú školu z dôvodu stretnutia starostu obce s učiteľmi. V tento deň nebude ani ŠKD. Za pochopenie ďakujeme.
Projekt Zmeň svoj dych - zmeň svoj život
Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do výzvy Ministerstva školstva Zdravie a bezpečnosť v školách. Sme veľmi radi, že nám schválili realizáciu celoslovenského projektu o funkčnom dýchaní s názvom Zmeň svoj dych – zmeníš svoj život. Podmienkou projektu bolo spolupracovať minimálne so 7 školami na Slovensku, čo sa nám podarilo a zároveň týmto školám ďakujem za spoluprácu:
1. Základná škola s Materskou školou Milana Kolibiara Detvianska Huta
2. Základná škola s materskou školou Juraja Palkoviča, Rimavská Baňa, okres Rimavská Sobota
3. Katolícka základná škola s materskou školou A. Bernoláka, Martin, okres Martin
4. ZŠ Angyalova, Kremnica, okres Žiar nad Hronom
5. Základná Škola Semerovo, okres Nové Zámky
6. Základná škola s materskou školou Viliama Záborského Vráble okres Nitra
7. Súkromná základná škola- Školička Pezinok, okres Pezinok
Cieľom projektu bolo:
- oboznámiť učiteľov s projektom funkčného dýchania a otužovania a možnosťami jeho implementácie do vyučovacieho procesu.
- naučiť učiteľov ako zmeniť a vypestovať správny vzorec dýchania u detí školského veku
- zapojiť čo najväčší počet detí aj z iných slovenských škôl
- pripraviť a vytlačiť detský zápisník ( Môj denník – Škola funkčného dýchania a otužovania)
Hodina deťom
Milí rodičia,
dňa 21.marca sa uskutoční celoslovenská zbierka Hodina deťom, kde dobrovoľnícke tímy z celého Slovenska budú v uliciach zbierať príspevky do pokladničiek. Výnos je určený na pomoc deťom z jednorodičovských rodín, ktoré sú ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením. Zbierku každoročne už viac ako 20 rokov organizuje Nadácia pre deti Slovenska a tento rok sa naša škola rozhodla do zbierky v uliciach zapojiť. Zapojiť sa však môžete aj vy a to tak, že v deň konania zbierky môžete prispieť do pokladničky v našej škole, na pošte a v obchode u Zuzky Pavkovej buď priamo alebo môžete príspevok poslať po vašom dieťati, ktoré ho odovzdá dobrovoľníckemu tímu do pokladničky.
Pomôžete tak rozmeniť veľké starosti jednorodičov na drobné.
Zápis do 1. ročníka
Ponuka prednášky o Funkčnom dýchaní a otužovaní