• Chata Stanovisko

• Vo štvrtok 23.júna 2022 boli na spoločnom záverečnom výlete žiaci 9.ročníka na chate Stanovisko. Chcel by som na tomto mieste poďakovať rodičom za dobrotky, ktoré deťom pripravili. Taktiež patrí vďaka P. Lukáčovi, M. Dávidovi a K. Lukáčovi, ktorí pomohli vo štvrtok s prepravou detí na chatu a v piatok z chaty. Triedny učiteľ - J.Zvolenský.

• ŠKOLSKÝ VÝLET

• Záver školského roka sa už tradične spája so školskými výletmi. Dňa 20.6. 2022 sme sa vybrali na školský výlet do krásnej Banskej Štiavnice. Na tento deň sa tešili všetci jeho účastníci. Zúčastnili sa ho žiaci prvej, druhej, tretej, štvrtej, piatej, ôsmej a deviatej triedy. Dozor nad žiakmi zabezpečovali triedne učiteľky.

Vybrali sme si vynikajúci deň so slnečným počasím, dobrou náladou a odhodlaním poznávať históriu starobylého banského mesta. Všetko sa nám podarilo a splnilo, pretože sme navštívili Banské múzeum v prírode (skanzen), kde sme vstúpili do štôlne Bartolomej. Na vlastnej koži oblečení v baníckom plášti, s prilbou a s lampášom sme zažili podmienky, v ktorých tu kedysi  baníci ťažili. Po prehliadkovej trase sme sa oboznámili so starými banskými nástrojmi a zariadením.

Po prehliadke si žiaci nakúpili suveníry, presunuli sme sa do mesta Banskej Štiavnice, kde nechýbala zmrzlina a malé občerstvenie. Potom nás už čakala cesta domov.

• Prevencia kriminality a šikany

•

Dňa, 5.5. 2022 sa na našej škole konala prednáška policajného zboru SR so sídlom v NR. Mgr. Ivetka Matejova a Mgr. Evka Čakajdová dali žiakom celej školy prednášku na tému prevencie kriminality a šikany nielen na školách, za čo im patrí VĎAKA!

• Dokumentárna výstava

• Dňa 31.3. 2022 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dokumentárnej výstavy pod názvom ,,Osudy rasovo prenasledovaných na Slovensku v rokoch 1939 – 1945". Výstavu organizovala Stredná odborná škola obchodu a služieb Zlaté Moravce v spolupráci so Vzdelávacím centrom Múzea SNP v Banskej Bystrici a neziskovou organizáciou SHALOM Zlaté Moravce.

Výstava kladie akcent predovšetkým na riešenie židovskej otázky. V úvode výstavy nám bol premietnutý film o holokauste.  Následne študenti strednej školy našim žiakom porozprávali o židovskej komunite, o osudoch Rómov, tiež nám priblížili dejiny rozpadu prvej Československej republiky, Mníchovský diktát a Viedenskú arbitráž, Arizáciu majetku, Židovský kódex až po Oslobodenie územia Slovenska v roku 1945. Súčasťou výstavy boli bannery, na ktorých si žiaci mohli pozrieť obrázky o spomínaných informáciách.

Súčasťou výstavy bola aj expozícia obrazov od maliarky Jany Viktorovej, rodáčky zo Zlatých Moraviec. Na obrazoch sú židovskí obyvatelia mesta Zlatých Moraviec, ktorí tragicky zahynuli počas holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Je veľmi dôležité pripomínať si históriu a jedno z najťažších období v novodobých dejinách v Európe aby mladí ľudia nezabúdali.  Je nevyhnutné, aby ľudia poznali minulosť, aby sa niečo také, ako bol holokaust, už nikdy neopakovalo.

• Sokoliari a Medzinárodný deň floorballu

• Dňa 12.4. sme zažili v škole úžasný deň! Počas 2. vyuč. hodiny zavítal k nám ujo sokoliar, ktorý nám nielen porozprával o vybraných druhoch vtákoch rôzne zaujímavosti, ale nám ich aj predviedol. Bol milý, zaujímavý a vtipný. Žiaci sa niečo nové dozvedeli, možno aj naučili, ale hlavne mali zážitok, ktorý im nik nevezme. Dúfame, že aj takouto formou sme prispeli k ochrane a váženia si prírody. Ďakujeme! Tu je link na videjko(Jožko, ďakujeme):

Potom žiakov čakal turnaj vo floorballe. Medzi sebou súťažli žiaci 5.,6. ročníka proti 7. ročníku a 8. ročník proti 9. ročníku. Prvé miesto si vybojovali žiaci 9. ročníka.