• Pedagogická asistentka v ZŠ Skýcov

• V dnešnej dobe možno pozorovať neustále sa zvyšujúci počet detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. S takýmito deťmi sa môžeme stretnú už v materských, ale taktiež aj základných, či stredných školách. Práca s deťmi so ŠVVP kladie vyššie požiadavky na prácu učiteľov a preto sú na mnohých školách vytvorené pracovné pozície pre pedagogických asistentov. Ich úlohou je uľahčiť prácu učiteľom, ale hlavne deťom, ktorým v tom bránia zdravotné, kultúrne, sociálne a iné bariéry.

Na našej základnej škole sme sa zapojili do projektu Pomáhajúce profesie II., vďaka ktorému sme taktiež privítali možnosť pedagogickej asistencie pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu v prospech všetkých žiakov.

Pedagogická asistentka pôsobí prevažne v triedach, v ktorých sú žiaci s poruchami učenia.  Jednou z najdôležitejších zložiek jej  pracovnej náplne je priama činnosť so žiakmi na hodinách, ale taktiež aj bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy. Jej intervenčné pôsobenie umožňuje učiteľom venovať viac času a pozornosti všetkým žiakom, nie len tým, ktorý potrebujú učivo zopakovať, či znova vysvetliť. Konzultáciami s učiteľmi, sa snažia nájsť žiakom cestu k ľahšiemu pochopeniu učiva, ale taktiež aj objaviť spôsoby, ako učivo uľahčiť. K tomu slúžia rôzne didaktické pomôcky, ktoré si asistentka pripravuje. Ide predovšetkým o vizuálne podnety rôzne tabuľky, obrázky, kresby, aktivity. S ohľadom na druh a stupeň problémov žiakov, ktorí potrebujú asistenčnú činnosť sa im snaží názorne sprostredkúvať učivo. Pedagogické asistentka pôsobí nie len na jednotlivých vyučovacích hodinách, ale taktiež aj v Školskom klube detí. Tu realizuje priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných) s využitím individuálnych, skupinových alebo hromadných foriem výchovy.

Pedagogická asistentka pomáha vytvárať podporujúcu a priateľskú atmosféru v triede s rešpektujúcimi vzťahmi, demokratickými pravidlami a tímovou spoluprácou. Spolu s učiteľmi a vychovávateľkou hľadá účinné stratégie na rozvoj potencionálnu všetkých deti na našej základnej škole.