• Myslíme na vás!

          • S deťmi sme sa cez hodinu NAV prišli na cintorín pomodliť za našich blízkych, aby sme im vyprosili, práve v tomto období, potrebné milosti. Zároveň ich učíme úcte k zosnulým, pomoci cirkvi trpiacej a že smrť je neoddeliteľnou súčasťou našich životov.

          • Október – mesiac úcty k starším

          • „Prišli k nám dedko s babičkou, privítali sme ich pesničkou.“

            Takto nejak to začínalo aj v škole, keď nás v stredu 26. 10. navštívili starí rodičia. Deti im za zvukov piesne zatancovali. Mamky a staré mamky zasa upiekli výborné koláče a pagáče. Navzájom hádali slová používané v tom danom období. Neskôr sa pustili do vyrezávania a maľovania tekvíc a do jedenia prichystaného občerstvenia. Spolu vytvorili krásne tekvicové diela. Na záver sme starých rodičov obdarovali Pamätnými listami. Tešíme sa, že prijali naše pozvanie v takom počte, ale hlavne, že sa zabavili. Želáme pevné zdravie, veľa lásky od najbližších a veľa úcty, pretože si ju zaslúžia po celý rok, nie iba v októbri.

          • Halloween verzus Sviatok všetkých svätých

          • S blížiacimi sa sviatkami sme sa rozhodli ponúknuť bližší pohľad na Halloween a Sviatok všetkých svätých! Rozdiely nájdete nielen v nasledujúcom texte, ale aj na fotkách...

            HALLOWEEN je slovo prevzaté z anglického výrazu "AllHallows'Evening", čo doslova znamená "predvečer všetkých svätých". V dávnych časoch sa Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji.

            Charakteristickým halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. S jej vznikom sa spája zaujímavá legenda, ktorá hovorí, že írsky národ vyrezával do repy desivé tváre pripomínajúce lebky zosnulých a sviečka, ktorú vkladali dovnútra, mala nepokojné duše mŕtvych odohnať. Neskôr repu nahradila pôsobivejšie vyzerajúca tekvica.

            Trick-or-treating, čiže chodenie od domu k domu v strašidelných kostýmoch počas Halloweenu, v Amerike praktizované deťmi, má svoj pôvod z praxe druidov, ktorí chodili od domu k domu a žiadali obete.Tí, ktorí niečo dali, dobytok alebo človeka (najlepšie pannu alebo dieťa, lebo obeť nevinnej bytosti duchom lepšie „šmakovala“), boli zahrnutí do modlitieb; kto odmietol, ten bol zahrnutý do prekliatí.Nevďačníkom sa na dvere namaľoval hexagram, aby zlí duchovia vedeli, kam majú ísť. Z toho pochádza detská tradícia: obdarujte nás, lebo vám niečo vyparatíme, ktorú môžeme sledovať v amerických filmoch. Bývali pohanský kňaz Tom Sanquinet to komentuje: „Keď dáte halloweenovú sladkosť, v skutočnosti prinášate obeť falošným bohom. Tým sa zúčastňujete na modloslužbe.“ Tekvice slúžili na viditeľné označenie tých domácností, ktoré už priniesli obeť a uctievajú boha smrti (kto by to tak asi mohol byť, ten boh smrti, keď sv. Augustín píše, že „všetci bohovia pohanov sú zlí duchovia) a teda im nemá ubližovať. Väčšinou ich inštalovali samotní druidi ako odplatu za poskytnutú obeť. Podobnú prax môžeme pozorovať u všetkých indoeurópskych pohanov, vrátane hinduistických ctiteľov bohyne smrti Kali. Už podľa vizuálnej prezentácie táto forma zábavy má všetky znaky, ktoré boli vždy v kresťanstve pripisované satanizmu a v pohanstve zlým duchom a božstvám smrti.

            SVIATOK VŠETKÝCH SVÄTÝCH zaviedol v katolíckej cirkvi pápež Bonifác IV. s cieľom zamedziť šíreniu pohanského sviatku Halloweenu. Tu si treba uvedomiť, že je to v prvom rade oslava tých, ktorí nás predišli do večnosti a sú v Božej blízkosti, a tak nám môžu vyprosovať milosti. Ide o milióny duší, ktorých mená ani nepoznáme. Zároveň je to oslava Boha a jeho milosrdenstva, veď si stačí prečítať aspoň jeden životopis nejakého svätého a musíme v úžase uznať ako Boh koná v živote človeka. Zároveň je to prvý deň z ôsmich po sebe nasledujúcich, kedy môžeme získavať plnomocné odpustky. Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny...Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky...získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471). V dňoch od 1. do 8. novembra môžu veriaci získať úplné odpustky iba pre duše verných zomrelých v očistci. Máme slobodnú vôľu a každý sa môže rozhodnúť ako chce, ale treba si uvedomiť, že ak CHCEM byť kresťanom a poznám 1. Božie prikázanie: ,,Ja som Pán, tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.“, tak musím uznať, že ,,užívanie si“ Halloweenu v akejkoľvek jeho forme je v rozpore s tým, čo CHCEM.

            Všetkým prajeme pokojné a požehnané sviatky!

          • POĎAKOVANIE!

          • Naši žiaci sa podieľajú na zveľaďovaní okolia ZŠ čistením, okopávaním, hrabaním... takmer počas celého októbra spolu s p. učiteľkami Horváthovou a Korcovou, za čo im patrí vďaka. K týmto činnostiam sa pridalo aj sadenie 10 ks muchovníkov a 20 ks arónií. Týmto sa chceme veľmi, ale že veľmi pekne poďakovať Lucii a Petrovi Forgáčovcom a spoločnosti Záhradníctvo Forgáčová, ktorí nám (ZŠ) nezištne venovali tieto kry. Skutočne sme veľmi vďační, pretože v dnešnej dobe darovať niečo vzácne len tak, pre dobro druhého, je veľmi ojedinelé. Vážime si tento dar, ku ktorému dopomohla finančnou podporou aj p. Katka Karasová a prikúpila ešte 7 kríčkov muchovníka, čiže celkovo máme v areáli 37 ks. Okrem estetickej hodnoty majú tieto kry aj úžitkovú, ale aj edukačnú funkciu, preto si to tak veľmi vážime a poďakovanie je minimum, čo môžeme spraviť, tak SRDEČNÁ VĎAKA! O vybavenie tohto daru, správnosť sadenia a bambusové podporné kolíky sa postaral J. Zvolenský, ktorému tiež patrí veľké ĎAKUJEME! Už len nech sa ujmú a prinášajú bohatú úrodu!

          • Zlatá Kremnica

          • Exkurzia 21. októbra 2022 do kráľovského banského mesta Kremnice sa začala vyšliapaním 127. točitých schodov do veže mestského hradu, v ktorej po stáročia sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. Zvrchu sa nám naskytol nádherný výhľad po okolí. Prehliadka pokračovala prednáškou v kostole sv. Kataríny, kde nám naši herci zahrali legendu o objavení zlata v Kremnici Šášovským hradným pánom. Dozvedeli sme sa o krutých spôsoboch trestov v stredoveku, o upaľovaní bosoriek a o kráľovi Karolovi  Robertovi z Anjou, ktorý udelil Kremnici privilégium kráľovského mesta. Takmer 700 ročná mincovňa v Kremnici svojou kvalitou patrí medzi svetovú špičku vo výrobe mincí a medailí. Dozvedeli sme sa akým spôsobom sa kedysi razili mince, ktoré stroje sa používajú dodnes a  ktoré krajiny našu mincovňu využívajú na produkciu svojich mincí. Po prechádzke historickým mestom sme si vypočuli prednášku o práci vysokohorskej služby od dobrovoľného záchranára. Rozprával nám o podmienkach, ktoré musí spĺňať adept na záchranára . Zdôraznil nám, čo si potrebujeme vziať so sebou do hôr, aby sme v prípade lavíny prežili. Žiaci si z dnešného dňa  okrem suvenírov odnášajú aj veľa spomienok.  

          • Navštívil nás PHOTON

          • 20. októbra 2022 predviedol pán Zrník z firmy Unikor žiakom 5. a 6. ročníka technologicky najvyspelejší vzdelávací nástroj – Photon. Žiaci si sami a s veľkým nadšením vyskúšali aké jednoduché a zábavné je ovládanie tohto robota. Pohybom jedného prsta na tablete boli schopní naprogramovať rôzne funkcie, pri ktorých sa robot riadil senzormi. Žiaci menili robotovi trasu, farby a zvuky, pričom si vyskúšali, že programovanie nemusí byť zdĺhavé a namáhavé. Naša škola by v budúcnosti chcela túto pomôcku zakúpiť a tak sa zaradiť medzi inovatívne školy, ktoré podporujú v svojich žiakoch tvorivosť, logické myslenie a rozumné používanie technológií.  

          • ŠARKANIÁDA

          • Včera sme sa so žiakmi a rodičmi vybrali využiť krásne slnečné počasie. Hoci vetrík pofukoval, nedoprial nám naplno si vychutnať tú parádu z púšťania šarkanov ,,až k oblakom", ale nám to nevadilo. Spoločne sme strávili krásne slnečné popoludnie a deti sa vybehali v snahe zdvihnúť šarkana hore, zatiaľ čo sa im dvíhal iba tep :-)

          • VYHODNOTENIE!

          • Tohtoročný zber papiera dopadol trošku slabšie ako ten koncoročný. Celkovo sa vyzbieralo necelých 2,5 tony papiera, za čo sme vám všetkým veľmi vďační, lebo každá snaha sa cení

            A keďže sme vyhlásili súťaž, tak pristupujeme k jej výsledkom a rozhodli sme sa oceniť až 2 triedy. Počítali sme priemerný počet kg na 1 žiaka, aby mali triedy rovnaké šance. Takže vyhrávajú žiaci.....

            3. a 6. ročníka!

            Gratulujeme!

          • ŠARKANIÁDA

          • Pozývame všetkých milovníkov šarkanov na ŠARKANIÁDU ZŠ, ktorá sa uskutoční zajtra, 20.10. so začiatkom o 13:30 pri ZŠ. Následne bude presun pod Vápenný vrch. Veríme, že počasie nám bude priať, tak sa príďte s nami hrať!

          • Milión detí sa modlí ruženec!

          •  

            Ide o pápežské dielo ,,Kirche in Not”, ktoté nás pozýva zúčastniť sa na tejto modlitbovej iniciatíve.

            Presne dnes sa deti po celom svete spájajú v modlitbe posvätného ruženca za jednotu a mier na celom svete. Aj naši žiaci prispeli svojou troškou a pred večernou sv. omšou vyprosovali tieto potrebné milosti. Veríme, že tak pomohli k naplneniu slov pátra Pia: ,,Keď sa milión detí bude spolu modliť ruženec, svet sa zmení.”

          • Európsky týždeň jazykov

          • Ďakujem všetkým tretiakom a štvrtákom našej školy, ktorí mi pomohli krásne vyfarbiť vlajky rôznych štátov sveta počas Európskeho týždňa jazykov. Vďaka nášmu šikovnému a ochotnému pánovi školníkovi takto visia v jazykovej triede. S. V. Novická

          • Škola funkčného dýchania

          • V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do pilotného projektu ,,Škola funkčného dýchania", ktorý realizujeme na hodinách TSV a taktiež v rámci vzdelávacieho krúžku ,,Správna technika dýchania".

            Cieľom je zmena dychových vzorcov detí a ak dieťa má alebo si vypestuje správny vzorec dýchania, tak:

            • sa lepšie sústredí
            • eliminuje sa výskyt porúch (ADHD, ADD)
            • kvalitnejšie spí
            • správne sa mu vyvíja čeľusť
            • znižuje sa vývoj logopedických vád
            • lepšie mu funguje tráviaci systém
            • buduje si správne držanie tela a správnu chôdzu

            Štatistiky ukazujú, že u 40% detí, ktoré trpia poruchami spánku, vrátane chrápania alebo spánkového apnoe, sa rozvinie ADD (porucha pozornosti), ADHD (hyperaktivita) alebo porucha učenia.

            Okrem toho, pokiaľ dieťa chrápe vo veku 8 rokov a nie je liečené, existuje 80% šanca, že dieťa bude mať trvalé až 20% zníženie dychovej kapacity.

            Bohužiaľ lekári, ktorí liečia ADHD a ADD, zriedka zvažujú nosovú nepriechodnosť ako možnú príčinu a nie sú si vedomí toho, že tomuto stavu je možné predísť bez výraznej pomoci liekov alebo psychologickej terapie.

            Prikladáme aj link na video, kde je bližšie vysvetlené ako pracovať s deťmi, aby si vypestovali správny vzorec dýchania

            https://www.youtube.com/watch?v=G5oKkj8oHxc.

            Tiež prikladáme ukážky práce s deťmi na hodine TSV a metodický materiál, ktorý sme získali pre lepšiu prácu s deťmi.

            Naša škola sa bude snažiť pomáhať deťom budovať funkčný dychový vzorec, ktorý určí kvalitu ich budúcich životov. Keďže cieľom je uplatňovanie funkčného dýchania v každodennom živote, plánujeme do procesu zapojiť aj rodičov našich detí.

          • PANI JESEŇ

          • Farby, vietor, jabĺčka,

            žiaria detské očičká.

            Šarkany sú na oblohe,

            slnko ide neskôr hore.

            Vďační sme za plody Zeme,

            vstupujeme do jesene.

            Nech to čaro prírody

            dobro v ľuďoch rozhorí!

          • RELAXAČNÁ ZÓNA

          • Tak konečne je to hotové! Začiatkom šk. roka sme začali budovať relaxačnú(oddychovú) zónu, resp. čitateľský kútik na I. stupni ZŠ, ktorý sme dokončili tento týždeň. Za peniažky z minuloročného zberu papiera sme zakúpili koberec, poličky, tulivaky, vankúšiky, stolček, taburetky a záves. Sami sme vyrobili hodiny, na ktorých sú namiesto ciferníkov čísla v názve knihy. Za rozmiestnenie a upevnenie hodín na stenu sme veľmi vďační p. Milanovi Matejovovi, ktorý vo svojom voľnom čase prišiel a vďačne splnil túto geometrickú hádanku. Veríme, že naši žiaci tu strávia príjemné chvíle a vytvoria si vrúcny vzťah nielen ku knihám, ale aj ku kultúre ako takej.

          • KOLOBEH VODY!

          • Každý z nás vie, aká je voda dôležitá! Zvlášť teraz v lete sme priam bytostne cítili jej nedostatok. Naši tretiaci mali vytvoriť projekt na tému kolobehu vody v prírode a ako krásne sa s tým popasovali si môžete pozrieť v prílohe. Možno aj takýmto spôsobom si uvedomia vzácnosť vody a potrebu chránenia jej čistoty.

          • Cyklotúra

          • Štvrtok 6.10. sa 13 statočných rozhodlo zúčastniť cyklotúry, ktorú sme zorganizovali v rámci Európskeho týždňa športu. Pôvodný plán ísť na Pstruhové rybníky zlyhal z dôvodu uzavretého areálu, tak sme statočne šlapli do pedálov a potiahli sme to cez park na námestie Topoľčianok.

            V parku sme sa zabavili na detskom ihrisku. Človek aspoň zbadal ako málo stačí k detskej radosti. Dokonca sme mali pocit pri toľkých kaktusoch, že " Všichni jsou už v Mexiku". Posilnení kebabom sme sa popri viniciach vybrali naprieč horou naspäť na Skýcov. To už bolo veru náročnejšie na kondíciu, ale keď už chceme športovať tak poriadne predsa. Ale všetci sme to zvládli, počasie nám prialo a myslím, že sme si všetci tento športový deň užili. A zrejme bolo málo, keďže na druhý deň vraj nikto nemal svalovicu.

          • POĎAKOVANIE ZA ÚRODU

          • Aj naši žiaci ZŠ prispeli svojimi výrobkami na sv. omšu, ktorá bola slávená 25.9. 2022 ako poďakovanie za tohtoročnú úrodu. Tento týždeň sme na hodinách NAV so žiakmi I.-IV. ročníka navštívili chrám, aby si žiaci mohli pozrieť umiestnenie svojich výrobkov a poďakovali Pánu Bohu za dary zeme. Spoločne sme si prezreli výzdobu, poďakovali a pomodlili sa a v závere sme dostali požehnanie od p. farára. Možno aj takýmto spôsobom naučíme deti vážiť si jedlo a ktovie? Možno z nich vyrastú budúci poľnohospodári :-)

          • Brána jazykov otvorená

          • Dňa 27.9.2022 sa pri príležitosti Európskeho týždňa jazykov žiaci 9. ročníka – Colin Jurík, Matej Pavkov a Jozef Frederik Ostatný - zúčastnili 9. ročníka súťaže Brána jazykov otvorená v Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. 29 družstiev vytvorených žiakmi z okolitých škôl súťažilo v plnení úloh v rôznych jazykoch. Úlohy v nemčine a ruštine našim žiakom robili trochu problémy, nakoľko sa učia len anglický jazyk. Napriek týmto prekážkam si vybojovali krásne 13. miesto! Blahoželáme a veríme, že aj budúci rok sa podarí podobný úspech. Mgr. S. V. Novická

          • ZBER VRCHOLÍ!

          • Dávame do pozornosti, že zber papiera v ZŠ vrcholí a ukončí sa dňom 30.9. 2022 Následne sa vyhodnotí víťazná trieda, ktorá v prepočte na 1 žiaka vyzbierala najväčší počet kg a tá vyhrá DEŇ VOĽNA S PREKVAPENÍM! Tak sme zvedaví, ako veľmi žiaci túžia po prázdninách :-)

          • Dozviete sa o lese...

          • V Ponitrianskom múzeu to žije!

            O tom sme sa presvedčili v piatok 9.9. 2022 v Zlatých Moravciach, kde sme sa s vybranými triedami prvého a druhého stupňa zúčastnili interaktívneho edukačného programu Dozviete sa o lese.

            Program pripravený Ponitrianskym múzeom a OZ Tribeč LESY SR formou lesnej pedagogiky obsahoval súťažné a kreatívne aktivity a rôzne ukážky z práce poľovníkov a lesníkov.

            Hodinku pred začatím aktivít sme vyplnili prechádzkou k Mauzóleu Miggazziovcov, kde sa deti dozvedeli zaujímavosti o hrobke i o rode Miggazziovcov, s ktorými je spätá história Zlatých Moraviec a okolia.

            V múzeu nám pani riaditeľka Mgr.P. Žáčiková v pútavom výklade predstavila minulosť poľovných revírov pod Tribečom. Vonku v Parku J. Kráľa medzitým nastal čulý ruch. Medzi stanovišťami s aktivitami sa to hemžilo žiakmi, ktorí sa snažili nazbierať pečiatky do ,,preukazu" na darček. Deti sa hravou formou naučili rozoznávať zvieracie stopy, stromy a byliny, lesnú zver a tiež ako sa správať v lese, ako poskytnúť prvú pomoc a iné užitočné veci. Najväčšia tlačenica bola pri ujovi s dvojicou poľovníckych psov Pred odchodom sme si ešte stihli vyrobiť prívesky z dreva a

            knižôčky a plagáty na hodiny prírodovedy a biológie. Teší nás, že sme sa zúčastnili, bolo to veľmi vydarené dopoludnie a deti si odniesli zážitky i vedomosti.